6.3 C
Sobótka
sobota, 17 kwietnia, 2021

Miejsca warte zobaczenia: pomnik Janusza Korczaka

Polecamy

Przemysław Saracenhttp://sobotka.srebrnykompas.pl
Nie musimy się lubić. Ale musimy się szanować i dyskutować merytorycznie. Nawet ostro. A po wszystkim pójdziemy na kawę i coś do zjedzenia. Bo jesteśmy tylko i aż ludźmi.

Pierwszego czerwca 2012 roku na skrzyżowaniu ulic Korczaka i Garncarskiej, w lokalnym parku stanął pomnik Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i wychowawcy dzieci i młodzieży.

Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit, 1878 – 1942) stworzył autorski system pracy z dziećmi, opartym na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz inspirowaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka- człowieka. W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. Jako Żyd-Polak poczuwał się do podwójnej identyfikacji narodowej. 

Wraz z dziecięcymi wychowankami i współpracownikami z założonego przez siebie Domu Sierot został wywieziony do Treblinki i tam zginął w obozie koncentracyjnym.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Najnowsze

Covid19. W Strzelinie tak źle jeszcze nie było.

Lokalny portal gazetawroclawska.pl o powiecie strzelińskim pisze, że jest to "polskie epicentrum koronawirusa". "Dramatyczna sytuacja w powiecie strzelińskim utrzymuje...

Więcej podobnych wpisów

- Advertisement -