Lokalny portal gazetawroclawska.pl o powiecie strzelińskim pisze, że jest to “polskie epicentrum koronawirusa”. “Dramatyczna sytuacja w powiecie strzelińskim utrzymuje się już od kilku dni, ale tak źle jak w piątek jeszcze nie było. Średni współczynnik zakażeń dla ostatnich dwóch tygodni wynosi tutaj 93,7 i w ciągu ostatnich czterech dni wzrósł z 57,5” – czytamy w artykule.

Jak wynika z danych opublikowanych na rządowym portalu gov.pl, ostatniej doby w powiecie tym odnotowano 126 zakażeń COVID-19. Sama ta liczba niewiele nam powie. Zwłaszcza, kiedy popatrzymy na mapę i zauważymy, że w sąsiednim powiecie – wrocławskim – tych zakażeń było 168, a w oddalonym bardziej na południe powiecie kłodzkim – 134.

Ale kiedy spojrzymy na liczbę zakażonych w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców, powiat strzeliński wychodzi na prowadzenie, zostawiając pozostałe regiony daleko w tyle. Wskaźnik ten wynosi tutaj aż 29. We wspomnianym powiecie wrocławskim – 11, a w kłodzkim – 8,5.

Co ciekawe, niewielki powiat strzeliński wyróżnia się nie tylko w samym województwie dolnośląskim, ale w całym kraju. Tak wysokiej liczby chorych na 10 tysięcy mieszkańców nie ma nigdzie indziej.

O tym, że Dolny Śląsk dołącza do listy województw z najszybciej rosnącą liczbą zakażeń, minister Adam Niedzielski mówił już na początku tygodnia. Dziś (w piątek, 19 marca) wykryto tam w sumie 2144 zachorowania na COVID-19.

Od soboty już w całym kraju (a nie tylko w poszczególnych regionach) obowiązywać będzie lockdown. Zamknięte będą m.in. galerie handlowe, placówki kultury, hotele czy baseny. W szkołach zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym. Obostrzenia te na razie obowiązują do 9 kwietnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here